מבנה הסטודיו

*הדברים כתובים על סמך נסיוננו בתחום, היכרות עם סטודיואים אחרים וכד'. אנו בטוחים שקיימות שיטות נוספות לעבודה – שתפו אותנו אם אתם מכירים כאלו.

לפני שנכנס להסביר על תהליך העבודה, חשוב שנכיר את חברי הצוות שיעבדו על פרויקט מסוג MG. חברי הצוות הם  בדרך כלל מעצב, אנימטור, מאייר ותלתיסט.

who-in-mg

כאשר השחקנים הראשיים בפרויקט מהסוג הזה הם למעשה המעצבים והאנימטורים.
מעבר לשחקנים האלו, הפרויקט מנוהל על ידי מנהל פרויקטים, התסריט כמובן מבוצע ע"י קופי או תסריטאי ובפרויקט משולב איש סאונד וקריין (בד"כ, אבל לא תמיד).

מה בדיוק התפקיד של כל אחד מאלו?
המאייר- בד"כ יהיה אחראי על יצירת הסטוריבורד בשלב הראשוני של הפרויקט. בשלבים המתקדמים הוא יהיה אחראי על איור אלמנטים\דמויות או חלקים שלמעצב אין את היכולת הטכנית ליצור אותם או את הכישורים\הסגנון והארט הנדרש.

התלתיסט- איש הצוות שיהיה אחראי על יצירת המודלים התלת מימדיים שמתוכננים להכנס לסרטון. יתכן ויהיה מדובר באלמנט בודד ולעיתים גם בסצינה שלמה. הכל תלוי בבריף כמובן.

המעצב- האדם שמאגד הכל לכדי סצינה אחת מקומפזת היטב. האחריות העיקרית שלו היא לצבעוניות, טיפוגרפיה, וקומפוזיציה. והכל כמובן תוך כדי התחשבות בתנועה שאמורה להגיע ולהסתיים מאותה סצינה.

האנימטור- דברים חייבים לזוז, נכון? אז מצאנו את מי שאחראי לזה. האנימטור לוקח את כלל העבודה שנעשתה על העיצוב ומזיז את הסצינות תוך התחשבות בקומפוזיציה, בחוקי האנימציה ובתסריט.

להבדיל מסרטי אנימציה ו/או VFX שבהם, הצוות יכול להכיל עשרות אנשי צוות, כאשר כל אחד מהם עוסק בתפקיד מאוד ייחודי ומצומצם.
הצוות של MG, לרוב מצומצם יותר והאנימטור מתפקד לעיתים קרובות גם בכובע של מעין במאי או מעצב, ועל כן, יש לו חופש קריאטיבי והשפעה על אופי הסרט. האנימטור בוחר ומכריע בעניינים שקשורים לטקסטורה, אפיון העיצוב וכו', ובכך למעשה "מחייה" ומעבה את העיצוב.
עם זאת, האנימטור, כמובן גם הוא מוגבל בסופו של דבר לסטוריבורד ולתסריט, אבל יכולת ההשפעה שלו גדולה מזו של הבמאי, בשל תרומתו הרבה יותר לדינמיקה העיצובית ולתנועה שתשפיע באופן מהותי על הסרטון.

בישראל כפי שאנחנו מכירים מתחומים שונים, יש נטייה להעמיס על אומן בודד מספר תפקידים, מה שנקרא ג'נרליסט, או בשפה עממית יותר, כולבויניק.
במקרה של  פרויקט MG , "העמסת" התפקידים דווקא הגיונית, מכיוון שלפעמים המעצב רואה בדרך מסוימת את אופי האנימציה שיקבל העיצוב, לעיתים קשה לו להעביר את המה שראה בעיני רוחו לאומן הבא.
לכן, לפעמים, קל יותר למעצב להמשיך את תהליך העבודה ולאנמץ את העיצוב שיצר.
מכאן, העיצוב והאנימציה הולכים בד בבד, באופן בלתי נפרד. אופי העיצוב הוא נגזרת של אופי האנימציה ונהפוכו.
מה שכן, כידוע בפרויקטים עם לקוח, הלו"ז מכתיב את התקדמות הפרויקט ולכן המציאות תכתיב שהפרויקט יפוצל בין מספר עובדים.

gif-proccess

בחלק הבא: מתחילים לשנס מתניים, עכברים, עטים, עפרונות ומניעים תהליך עבודה.

אהבתם את המאמר? בטוח אתם מכירים מישהו שיאהב גם!

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email

בואו נדבר, יהיה כיף.